Клиники ЕО Дент са носители на презтижни отличия - "Златен печат" и "Златна книга"

КЛИНИКИ "ЕО ДЕНТ" СА НОСИТЕЛИ НА ПРЕСТИЖНИ ОТЛИЧИЯ - "ЗЛАТЕН ПЕЧАТ" ЗА ЕВРОПЕЙСКИ МЕНИДЖМЪНТ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И "ЗЛАТНА КНИГА" - ЗА ЗАВОЮВАН ВИСОК ПРЕСТИЖ И…
Автор: EO Dent

КЛИНИКИ „ЕО ДЕНТ“ СА НОСИТЕЛИ НА ПРЕСТИЖНИ ОТЛИЧИЯ – „ЗЛАТЕН ПЕЧАТ“ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ МЕНИДЖМЪНТ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И „ЗЛАТНА КНИГА“ – ЗА ЗАВОЮВАН ВИСОК ПРЕСТИЖ И ПРИНОС КЪМ БЪЛГАРСКОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Наградите са на Съвета на европейската научна и културна общност. На официална церемония на 30 ноември в Института за балканистика при БАН отличията са връчени на д-р Венета и д-р Валентин Павлови.

Почетната значка „Златна книга“ е с формата на отворена книга и е изработена от 24 каратово злато в Монетния двор на България. „Златният печат“ пък може да се използва в официалната кореспонденция с българските и европейските институции.

В България темата за денталния мениджмънт е доста „млада“ – на няколко години. Но е факт, че в клиники „Ео Дент“ отдавна обръщат сериозно внимание на управлението. И ако в денталните среди това е известно, с приятна изненада разбираме, че примерите за успешен мениджмът сред денталните практики у нас се наблюдават и отвън. От странични хора, които обаче са капацитети. Тези награди се връчват от и в присъствието на видни представители на академичната общност в БАН. Направени са предварителни проучвания на дейността на клиники „ЕоДент“ – отчетени са инвестициите, внимателно е проучена организацията, отчетено е, че пациенти на клиниките са известни личности, видян е резултатът – нещо мащабно, свързано с денталното лечение, като цяло и със здравеопазването в България. „ЕоДент“ са и първите представители от средите на денталния бранш, които са носители на тези престижни награди.

Трябва да се направи все пак едно уточнение към критериите, свързани с отличията. В „ЕоДент“ не правят разлика между пациентите. Във фоайето на една от клиниките е изписано „Всички пациенти на клиника „ЕоДент“ са световноизвестни личности – вие сте един от тях“

Отличията също са сериозна индикация, че денталният мениджмънт в България набира скорост. Или, както казва д-р Венета Павлова „Успехът на хората, които обръщат внимание на денталния мениджмънт, вече се вижда – той е различим“. Според нея това се постига с „начина на организация, с прочетените книги, натрупания опит, с посетените курсове и като следствие – с желанието да направиш още по-добре нещата – да предлагаш по-качествена услуга за пациента, да се чувства комфортно, да усеща, че той е в центъра. – В България са все повече колегите, които обръщат внимание на управлението и виждат смисъл в това – допълва още д-р Павлова.

Големите компании по света – „създадени вечни“, каквото е зглавието на една бизнес книга, имат задължението да бъдат социално отговорни. Един от най-великите мениджърски мислители Питър Ф. Дракър определя социалната отговорност като третата задача на мениджмънта. Той казва: „Едно „свободно предприятие“ не може да бъде оценено само като добро за бизнеса, а единствено дали е добро за обществото. …Болницата не съществува заради лекарите и сестрите, а в името на пациентите…“ 

Социалната отговорност е неделима част от мениджмънта на клиники „Ео Дент“, но вече на по-високо ниво – ще го наречем социална ангажираност.

В „ЕО ДЕНТ“ ЛЕКУВАТ ДЕЦА С УВРЕЖДАНИЯ ДО 18 Г. БЕЗПЛАТНО

Това е прекрасен пример за социална ангажираност. В България тя е реалност и се случва. Лечението на децата с увреждания до 18 г. от цялата страна се поема от здравната каса, т.е. то е безплатно за родителите. Клиниката е една от базите у нас за такова лечение, но тук инвестициите са обмислени и направени предварително, т.е. социалната отговорност е потърсила и намерила конкретен социален ангажимент. Тежък и труден, изискващ специфична професионална среда. Ето защо е инвестирано в специален кабинет, осигурена е съвременна апаратура (дори кугелът е подбран – подвижен е, защото невинаги може да се направи снимка), в зависимост от случая се сформират екипи със сестра, анестезиолог, детски специалист и по необходимост – хирург, лечението се извършва под обща анестезия.

– Преди години децата се лекуваха в състояние на съзнание – детето се държеше от родителите и тогава се изваждаха зъбите му – припомня д-р Павлова. 

Д-р Павлов уточнява:
– При тези деца хигиената е основният проблем и се налага да се вадят зъби на 10-14-годишни. При положение, че родителите са наясно и колегите знаят, че при нас се извършва такова лечение, нещата могат да се променят в позитивна насока. Ако детето започне да се лекува от 4-5-годишно, зъбите му ще се запазят и няма да се налага да се вадят постоянни зъби, когато е на 10 години. Има и деца с фобия – това също е единствената алтернатива за тях. Действително е трудно и тежко – психическото натоварване е огромно. Но ние предлагаме качествено лечение и се радваме на резултата – под обща анестезия децата заспиват, болката се премахва, няма спомен за проведената лечебна процедура. Хората си тръгват доволни – родителите са безкрайно благодарни, тъй като до момента децата им не са имали друга възможност. Всъщност, родителите са най-добрите ни посланици. 

Социалната ангажираност на клиники „Ео Дент“ не приключва до тук, тя вече се превръща в кауза. И е свързана с инициативата за учредяване на 

ФОНД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ над 18 години

Целта изисква мобилизацията на екипите, добра организация и всеотдайност при постигането й. Което е по силите и мащаба на денталните клиники: 

– Това е каузата ни през тази юбилейна за нас година – изтъква д-р Павлова. – Решили сме по случай 10 години от създаването на „Ео Дент“ определен процент от стойността на лечението на всеки пациент в клиниките да се заделя във Фонд за лечение на хора с увреждания над 18 години. 

Както се казва – „по делата ще ги познаете“. И по наградите. Защото денталният мениджмънт тук е правилно изречение: има свое начало и точен завършек – умело развит и управляван бизнес с удивителна накрая – силна социална ангажираност. Едва ли пък от отличието за „европейски мениджмънт в здравеопазването“ се ръси звезден прах в очите на неговите притежатели. То по-скоро е още една постигната звезда в небето над клиники „Ео Дент“. Дано да ги закриля.

За отличията „Златна книга“ и „Златен печат“

Отличия „Златна книга“ и „Златен печат“ притежават редица европейски учени, сред които един от авторите на икономическата стратегия на Европейския съюз – проф. Ник Вон Тунзелман, Великобритания, авторът на едни от най-модерните апаратури за изследване на космоса, член на най-старата и престижна Британска академия на науките, създадена от крал Чарлс II през 1660 г. – ученият астроном проф. Александър Боксмеберг, авторът на едни от най-големите научни открития в изследването на земните ресурси, ученият геолог от Русия – акад. Николай Юшкин, експертът в областта на Европейското образование от Австрия – проф. Карл Блюмел. Подобна награда притежават доказали се институции и висши учебни заведения в България, както и десетки български учени и културни дейци – сред тях Райна Кабаиванска, Силви Вартан, Валя Балканска, Радосвет Радев – собственик на Дарик радио и много други.