Кариесът е заболяване, което нарушава цялостта на зъба. Съдовете и нервите (пулпата) не са засегнати, затова обикновено няма болка и пациентът не знае че има проблем. В други случаи пациентът усеща ,че има дупка в зъба, която се пълни с храна и предизвиква дискомфорт. Лечението се състои в изпиляване на увредените зъбни тъкани и запълване на дефекта с обтурационен материал (пломба).
Кариесът може да бъде повърхностен, средно дълбок и дълбок. Важно е кариесът да се открие докато е повърхностен, тогава изпиляването е минимално, пломбата е малка и се запазват повече зъбни тъкани. Когато кариесът стане дълбок, изпиляването е повече, пломбата е голяма, остават по-малко естествени тъкани и се увеличава риска от счупване на зъба.
Превенцията на кариеса е много важна. Ако не се развие кариес, няма да се развият и усложненията от него – пулпит и периодонтит. Профилактиката на кариеса се състои в перфектна орална хигиена и редовни профилактични прегледи при дентален лекар (на всеки 6 месеца).
Ако кариесът не се открие на време възпалението достига до пулпата (съдовете и нервите) и се развива пулпит. Пулпитът протича с много силни болки, които се засилват от студени храни и напитки. Често пъти болката се появява през нощта и събужда пациента. Друг път се появява през деня и се засилва нощно време .
Лечението протича в няколко етапа. Първо зъбът се умъртвява и нервите се вадят, след това каналите се почистват и разширяват. Следва запълване на каналите с лечебна паста и накрая зъбът се пломбира. Ако пломбта е голяма е препоръчително зъбът да се обвие в корона . Превенцията на пулпита се състои в ранното откриване и лечение на зъбен кариес.
Ако пулпитът не се лекува се развива периодонтит (гангрена). Зъбът е силно болезнен на допир и натиск. Усеща се като по-висок от другите зъби. Студеното обикновено успокоява болката, а топлото я засилва. Около зъба започва да се натрупва гной, получава се абсцес. Пациентът се подува. Периодонтит може да се развие и при лекувани зъби. Когато пломбата падне или се развие нов кариес на зъба- каналите се инфектират наново.
Периодонтита може да протече хронично. Болките са слаби, като периодично се засилват и изчезват. Независимо от това лечението трябва да се проведе незабавно. Понякога болка няма, но измененията се виждаът на рентгенова снимка.
Лечението на периодонтита се състои в почистване и промиване на каналите, ако са проходими. Лечението е по-дълго в сравнение с това на пулпитите, а прогнозата е съмнителна. Ако зъбът не се повлияе от лечениети или измененията са големи, се налага изваждане на зъба.
Превенцията се състои в своевременно лечение на пулпита и редовни профилактични прегледи. Профилактичният преглед включва и панорамна рентгенова снимка , на която могат да се видят зъби с грануломи и кисти , които не са дали никаква симптоматика.
По-лесно и по-достъпно само с няколко клика
Специализирана ортодонтска клиника - ЕО Дент
Адрес:ЕО Дент - Пирин Голф
Адрес:Специализирана ендодонтска клиника - ЕО Дент
Адрес:Специализирана детска дентална клиника - ЕО Дент
Адрес:Българо-немска имплантологично-хирургична дентална клиника - ЕО Дент
Адрес:Дентална клиника ЕО Дент - Изгрев, гр. София, район "Изгрев"
Адрес:Дентална клиника ЕО Дент - Лозенец
Адрес:Дентална клиника ЕО Дент - Люлин
Адрес:Дентална клиника ЕО Дент - Перник
Адрес:Дентална клиника ЕО Дент - Перник Изток
Адрес: